דפי בוקר – תרגיל לכתיבה חופשית

דפי בוקר - תרגיל לכתיבה חופשית

פעם כל בוקר שלי התחיל בכתיבת “דפי בוקר”.

מה זה זה?

לראשונה נתקלתי בכלי הזה בספר “דרך האומן” של ג’וליה קמרון, תסריטאית, סופרת ומומחית להחייאת יצירתיות.

בספר שלה מציעה ג’וליה להתחיל לשפוך מחשבות על הנייר מיד עם היקיצה. כל מה שדרוש זה עט טוב, מחברת נוחה, זמן חופשי בלי הפרעות של 15-30 דקות כל יום.

כללים לכתיבת דפי בוקר

  • למעשה, מדובר בכתיבה חופשית, כלומר, אנחנו כותבים כל מה שיש לנו בראש, בלי להתחיל לשפוט או לתת כל התייחסות למחשבות שלנו.
  • יש לכתוב 3 דפים מלאים ואז לעצור.
  • יש לעשות את התרגיל מיד אחרי שהתעוררנו וקמנו מהמיטה.
  • אם לא יודעים על מה לכתוב, אז אפשר לכתוב – אני לא יודעת על מה לכתוב ואז מחשבה תגרור מחשבה.
  • לא צריך ולא כדאי לקרוא את מה שכתבתנו.
  • חשוב לכתוב עם עט במחברת ולא להקליד במחשב.

מה זה נותן

1. התרגיל במובן מסויים דומה למדיטציה כי הוא עוזר להשתחרר ממחשבות. התחושה אחריו היא מעין תחושת ניקיון.

2. זו הזדמנות מצויינת להשתחרר ממחשבות שליליות. המוח שלנו רוצה להגן עלינו מסכנות אפשריות ולכן רוב היום הוא עסוק בכל מיני בעיות ומחשבות שליליות. דפי בוקר עוזרים לשפוך החוצה מחשבות אלה ולהזמין מחשבות חיוביות יותר.

3. זו הזדמנות לתכנן את היום שעתיד לבוא. שמתי לב שתוך כדי כתיבה כל הזמן נזכרתי מה אני רוצה לעשות היום. אז אפשר להכין דף נפרד ולרשום בו את כל רעיונות שעולים תוך כדי כתיבה ושחשוב לכם לשמור אותם.

4. זו הזדמנות להיפתח באמת, הזדמנות לשיחה כנה עם עצמי. גם בשיחות עם אדם הכי קרוב והכי מבין, לא תמיד אנחנו אומרים את הכל, לא תמיד מציגים את התמונה כפי שהיא, ולא משנה מה הסיבה לכך. דפי בוקר זו הזדמנות לאתר את המציאות כפי שהיא, לספר את הדברים הכי חשובים והכי בוערים. זו יכולה להיות שיחה עם עצמי כנה ופתוחה. (במקרה כזה, אפשר לגרוס או לשרוף את הדפים כדי שבדוואות הם לא יגיעו לעיניים זרות).

5. זו הזדמנות להרגיע את המבקר הפנימי. כמטע בכל אחד מאיתנו יש את הקול הזה שאומר שאנחנו לא מספיק טובים, לא מספיק משתדלים, לא מספיק עושים. דפי בוקר מאפשרים לשים את המבקר בצד ופשוט ליהנות מהכתיבה.

6. זו הזדמנות נהדרת להתאמן על התחלות. הרבה פעמים, כל התחלה היא קשה. ופה כל בוקר אנחנו ניצבים בפני דף לבן שממתין רק לנו. היכולת הזו להתגבר על פחד מהתחלה ולצלול לתוך החוויה יכולה לעזור אחר כך בתחומים אחרים בחיים.

7. בונוס נחמד על הדרך – כתיבת דפי בוקר מרגילה לנסח את המחשבות בכתב. בעידן של רשתות חברתיות ובלוגים זה בונוס מעולה, במיוחד אם החלום שלכם זה לכתוב בלוג או להיות סופר.

לסיכום

דפי בוקר זה כלי גאוני בפשטותו ומניב תוצאות מעולות.

אמנם ג’וליה ממליצה לעשות את התרגיל רק בבוקר, מיד אחרי שקמנו מהמיטה, אבל מה שעומד מאחורי התרגיל – כתיבה חופשית – יכול לעבוד בכל זמן במהלך היום.

כמו כן, לא תמיד יש אפשרות למצוא זמן לכתוב שלושה דפים, אז אני אוהבת לשים טיימר ל-10 דקות (כי 10 דקות פנויות אפשר למצוא בכל יום) וכותבת מה שאני מספיקה. גם עובד מעולה.

כיום אני אוהבת להשתמש בכלי הזה ככלי לאימון עצמי. אם יש שאלה שמטרידה אותי, אז אני כותבת את השאלה ככותרת ואז כל הכתיבה עוסקת במתן תשובות שלי לשאלה.

כמו כלים רבים אחרים, הכלי הזה יעבוד רק אם עושים בו שימוש קבוע. אז תנסו שבועים-שלושה ותספרו לי איך היה לכם.

בהצלחה!

מה אתם חושבים? מה הייתם רוצים להוסיף?

להשאיר תגובה

לקבוע פגישת היכרות איתי ללא תשלום


פגישת היכרות זו הזדמנות מצויינת להרגיש האם יש כימיה בינינו ולבדוק מה ואיך אני יכולה להציע בתור מאמנת אישית ועסקית. אני עובדת באריאל או באמצעות הסקייפ

Nadia Felman

נדיה פלמן – מאמנת אישית, מנחת קבוצות, נציגה רשמית של ברברה שר בישראל.

Pin It on Pinterest

נגישות